Psychodietetyka - Metodus - psycholog - Kępno

Psychodietetyka

Sesja:
- pierwsza - 90 minut, 150 zł
- kolejne - 50 minut, 120 zł

Kim jest psychodietetyk?

Wśród wielu osób zajmujących się ochroną zdrowia człowieka, coraz częściej można usłyszeć o takiej osobie, jak psychodietetyk. Psychodietetyk, jest swojego rodzaju połączeniem psychologa i dietetyka. Jest to osoba po studiach z zakresu psychologii lub dietetyki, która dodatkowo uzupełniła swoje kompetencje o wiedzę z zakresu drugiego obszaru. Dzięki temu, jest w stanie spojrzeć pod nieco innym kątem na problem nadmiernej masy ciała, zajadania stresu, a także na przykład pojawiających się nagle i znikąd alergii skórnych. Połączenie dwóch dziedzin wiedzy, pozwala poszerzyć perspektywę analizy problemu, co może pomóc znaleźć rozwiązanie.

Do obszaru działań psychodietetyka zalicza się praca między innymi z takimi problemami, jak:

  • zaburzenia odżywiania (anoreksja, bulimia)
  • kompulsywne zajadanie stresu
  • uzależnienie od jedzenia
  • nadwaga i otyłość
  • wybiórcze jedzenie, najczęściej utożsamiane z dzieckiem niejadkiem
  • nietolerancje i alergie pokarmowe na tle stresowym
  • uzależnienie od słodyczy

Praca psychodietetyka polega na odszukaniu przyczyny problemu lub nieprawidłowości, przeanalizowaniu schematów działań, a w końcu wspólnie z pacjentem zaproponowaniu rozwiązania. Często u podstaw zmiany leży zmiana nawyków żywieniowych, jednak tylko ten, kto niejednokrotnie próbował bez powodzenia się z tym zmierzyć zrozumie istotę sprawy. Każda, nawet najmniejsza zmiana, rozpoczyna się w głowie, a psychodietetyk jest po to, aby pomóc zrozumieć mechanizmy, które blokują progres.

Przychodząc do gabinetu, w którym pracuje psychodietetyk, możesz spodziewać się zarówno rozmowy, jak i pomiarów oraz analizy składu ciała. Możesz otrzymać także zalecenia żywieniowe lub ćwiczenia do wykonania w domu. Jednak podstawą pracy psychodietetyka będzie rozmowa i wsparcie w drodze do założonego przez Ciebie celu.

Porad dietetycznych i psychodietetycznych udziela: